Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України
» » "БЕЗСМЕРТНИЙ ПОЛТАВЕЦЬ" (До річниці від дня народження І. Котляревського)

"БЕЗСМЕРТНИЙ ПОЛТАВЕЦЬ" (До річниці від дня народження І. Котляревського)

Категорія: Відзначаємо, святкуємо, пропонуємо

7 найцікавіших (маловідомих!) фактів із біографії діяча
1. Котляревський народився в родині канцеляриста та почав свою кар’єру, як домашній вчитель. Переважно, працював у сільських поміщицьких родинах.
2. Юний Іван мріяв створити сім’ю. Та за все життя, письменник так і не був одруженим: у 25-річному віці, йому відмовила кохана дівчина, Марія. Це болісно вразило юнака: інших стосунків Котляревський не заводив.
3. Бажання Котляревського вступити на армійську службу дослідники теж пов’язують із нещасливим коханням. Так це чи ні, але з Івана вийшов вправний вояка: він служив у Сіверському карабінерському полку, брав участь у російсько-турецькій війні.
4. З армії у відставку Котляревський пішов «з правом носіння мундира»: не хотів назавжди розлучатися з усім, що нагадувало військову службу.
5. «Енеїда» Котляревського майже миттєво стала популярною за межами України. Так, книгу мав у власній бібліотеці Наполеон, а цар Микола І — цілих два примірники! Деякі вчені сходяться на думці, що «Енеїді», трохи пізніше, знайшлося місце навіть у бібліотеці Леніна.
6. За свідченнями істориків, в Івана Котляревського була таємна покровителька — «жінка, яка його любила». Саме вона посприяла тому, щоби діяча не притягнули до відповідальності під час повстання декабристів на початку ХІХ століття. Вважається, що цією покровителькою була Варвара Рєпіна, дружина генерал-губернатора Миколи Рєпіна.
7. Котляревський не мав дітей та не залишив прямих нащадків. Перед смертю, він заповів власний дім економці, Мотрі Векливечивій, яка була вдовою унтер-офіцера.
За мотивами поеми «Енеїда» створено мультфільми «Пригоди козака Енея» (1969).
https://www.youtube.com/watch?v=Q_jNc7Z_NLQ&ab_channel=Ukranimaua
та "Енеїда" (1991).
http://lviv1256.com/lists/ukrajinskyj-multyk-enejida-za-motyvamy-poemy-ivana-kotlyarevskoho/
за п’єсами «Наталка Полтавка» та "Москаль-чарівник" зняті однойменні кінематографічні стрічки
https://www.youtube.com/watch?v=JFII3_BuUS8&ab_channel=Olyunka70
https://www.youtube.com/watch?v=mKZp7sHE4dM&ab_channel=dfazshreawera

Рекомендовані книги:
"БЕЗСМЕРТНИЙ  ПОЛТАВЕЦЬ"  (До річниці від дня народження І. Котляревського)

Котляревський І. П. Енеїда: поема, п'єси / І. П. Котляревський; худож.-ілюстратор А. Д. Базилевич; худож.-оформлювач І. В. Осипов. – Харків: Фоліо, 2005. – 350 с.
Ім’я Івана Петровича Котляревського (1769—1838), засновника нової української літератури, пов’язують, у першу чергу, з його поемою «Енеїда» (1798), яка вже понад двісті років зачаровує читачів. Це була перша друкована українська книга, написана народною мовою, перша національна поема. Запозичивши сюжет античної поеми Вергілія, Котляревський наповнив цей твір дотепним українським гумором, повір’ями, звичаями, картинами воєнного і мирного життя, описом одягу, страв — усе це надає поемі яскравого національного колориту. «Енеїду» сміливо можна назвати своєрідною енциклопедією українського побуту кінця XVIII — початку XIX століття. До книжки також увійшли п’єси «Наталка Полтавка» та «Москаль-чарівник», які і в наш час мають великий успіх серед глядачів.
"БЕЗСМЕРТНИЙ  ПОЛТАВЕЦЬ"  (До річниці від дня народження І. Котляревського)

Панасенко Т. М. Іван Котляревський / Т. М. Панасенко; худож.-оформлювач Є. В. Вдовиченко. – Харків: Сиция, 2012. – 88 с.
«Здобув три вінці: на полі битви, як добрий воїн; на шляху мирного громадянського життя, як дбайливий вихователь багатьох гідних синів вітчизни; на ниві літератури, як полум'яний любитель мови рідної йому, їм створеної...» – говорив про Івана Котляревського його перший біограф С. Стеблін-Камінський. Безсмертна «Енеїда» й вічно юна «Наталка Полтавка з часом не тьмяніють і не губляться, а зачаровують нових читачів. Ім'я їхнього автора, основоположника й першого класика нової української літератури, назавжди вписане в Історію української і світової культури.скачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Сентябрь 2021 (5)
Август 2021 (8)
Июль 2021 (3)
Июнь 2021 (7)
Май 2021 (11)
Апрель 2021 (4)

^