Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України
» » Бібліотечному фахівцю

Бібліотечному фахівцю

Категорія: Методичні поради

Щоб не викривляти бібліотечні дзеркала
На початку року усі бібліотеки подали вищестоящим заповнені форми державної статистичної звітності 6-НК. Методичні центри міст та областей отримували та зводили ці дані, аби в одній формі показати підсумки річної діяльності методично підпорядкованих ним бібліотек у цифрах.
Цього року, будучи безпосередньо задіяною в процесі зведення статистичних показників, з великою прикрістю мушу константувати, що рівень розуміння бібліотекарями суті звітності, понять окремих показників, особливо тими працівниками, які потрапили в бібліотеки не так давно з інших сфер діяльності, викликає тривогу, ще й через їх надмірну самовпевненість і ставлення до старших бібліотекарів з досвідом як до "пережитків" минулого, бо в тренді ж нині - "менеджери" бібліотек.
За достовірність наданих у звітності цифр діяльності відповідає працівник, який заповнює форму та керівник бібліотеки, за фінансову частину - бухгалтер.
З огляду на дані статзвітності бібліотек, в процес зведення яких я була включена, - деякі з них потребують перевірки на достовірність і вивчення методики їх обліку на місцях із вимогою надати підтверджуючу документацію, первинні форми обліку.
Наведу приклад: одна з бібліотек, нещодавно капітально відремонтована, що спеціалізується на обслуговуванні дитячого населення, на 200 посадочних місць, подає у річному звіті дані про кількість проведених заходів у карантинний рік - 400. Якщо підійти критично до цього показника, то. в принципі, може бути. Є 3 зали для заходів плюс онлайн події - можуть дати таку статистику. Якби не одне але: річна кількість учасників заходів - 39900! Тобто аудиторія кожного організованого бібліотекою заходу склала в середньому 100 осіб! ?

І це в період карантину і строгих обмежень по кількості відвідувачів, які одночасно можуть перебувати у приміщенні бібліотеки. І це тоді, коли усі можуть побачити кількість тих, хто приєднався до заходу онлайн, а функції аналітики заходу виводить по його закінченню показник піку учасників (онлайн заходів зі сторінки у соціальних мережах).
На прохання переглянути і уточнити подані статистичні показники по кількості учасників заходів реагування не було.
Питання: а що фахівці бібліотеки вважають заходом (подією)? Зазирнемо хоча б до найновіших термінологічних словників.
Захід / подія (англ. Event) - вид людської діяльності, що передбачає зустріч і взаємодію різних людей, обмежений за часом і пов'язаний з реалізацією якихось певних спільних цілей . Кількість учасників - десять (мінімальна) і більше.
Зазирніть в СЛОВНИК ТЕРМІНІВ І ВИЗНАЧЕНЬ з курсу «ІВЕНТ-ТЕХНОЛОГІЇ»
Нещодавно Публічною бібліотекою імені Лесі Українки розроблено методичне рішення щодо обліку онлайн заходів та кількості їх учасників, що базується на визначеннях термінів і стандартах з бібліотечної та інформаційної діяльності та можливостей для об'єктивного та достовірного їх обліку із зафіксованими показниками учасників. Дзвінки деяких колег з наполяганням їх "почути" і прийняти рішення про віднесення до заходів бібліотеки підготовлені бібліотекарями інформаційні продукти (до прикладу, відеозаписи читання бібліотекарем казочки, чи відеофайл з олядом книжок для читання), що викладені на сторінці бібліотеки в соцмережі чи каналі You Tube, ін. - викликає подив, м'яко кажучи.
Основний їх аргумент - бібліотеки на локдауні, події не проводяться, тож хай ці по суті своїй, інформаційні продукти, ми називатимемо заходом і звітуватимемо як про організовані бібліотекою події. :(
Дуже здивована й аргументацією: якщо запис навчального ролику не можна назвати подією, - то у бібліотекарів втрачається мотивація і стимул цим займатися.
Гірко стає від таких орієнтирів і цінностей, коли в погоні за цифрами і для задоволення амбіцій відбувається підміна понять і вноситься хаос і викривлення у нашу бібліотечну дійсність.
Щоб розмежувати захід бібліотеки від інформаційного ресурсу чи продукту, намалюю нижче порівняльну табличку. І сподіваюся, поставимо в цьому питанні крапку.
Бібліотечному фахівцюскачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Сентябрь 2021 (5)
Август 2021 (8)
Июль 2021 (3)
Июнь 2021 (7)
Май 2021 (11)
Апрель 2021 (4)

^