Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України

Конституції - 25 років!

Категорія: Конституція України: крізь віки до сьогодення

Конституція України постала не на порожньому місці. Біля її витоків – “Руська правда”, “Литовські статути”, акти періоду Гетьманщини (“Березневі статті” тощо) – правові акти конституційного характеру, що ставили Україну в один ряд з іншими європейськими країнами.
В 1037 році, як вважають історики, київський князь Ярослав Мудрий видав законодавчий акт, відомий в історії як «Руська правда». Це не була Конституція, це була збірка законодавчих норм, які регулювали можливо найпримітивніші відносини в людських стосунках: захист честі і гідності людини, відносини власності, кримінальні злочини, трохи цивільного кодексу. В тому документі були прописані ситуації, в які могла потрапити людина.
Конституції - 25 років!

У період Великого князівства Литовського литовці на українських землях сповідували принцип – «старовини не чіпаємо, новини не вводимо». Офіційною мовою діловодства була руська, офіційним правовим актом довгий час була «Руська правда».
Конституції - 25 років!

Але поступово це все змінювалося, почали з’являтися суто литовські акти. Довгий час українські землі жили за литовськими статутами, які нормували різноманітні сфери життя суспільства.
Конституції - 25 років!

Вагомою віхою тогочасного розвитку конституціиної думки України стала Конституція Пилипа Орлика 1710 року – одна перших в Європі конституційних актів виповнилося 310 років. Український гетьман Пилип Орлик підписав понад три століття тому документ, який називався «Пакти і Конституція прав і вольностей Війська Запорозького» - символ козацької державності та демократії.
Конституції - 25 років!

Це був один з перших у Європі правових актів, який закладав основи республіканської форми правління. Ідеї та системи стримувань та противаг між гілками влади, передбачені документом, стали основою для багатьох європейських демократій, зокрема й демократичного устрою сучасної України.
Конституції - 25 років!

Документ був написаний двома мовами – латинською та давньоукраїнською. Має преамбулу та 16 статей. Проте Конституція була написана у вигнанні, тому чинною не була, а залишилася пам’яткою філософсько-правової історичної думки. Й до сьогодні конституція Пилипа Орлика залишається великою історичною пам'яткою та гордістю українства.
Конституції - 25 років!

Українська Конституція стала першою у світі, що розділила владу на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Конституція Орлика засвідчує давні демократичні традиції українців – цей документ з'явився на 77 років раніше за американський Основний Закон і на 81 рік раніше за польську Конституцію.
З розпадом Російської Імперії, Україна отримала шанс на незалежність, яку спробувала реалізувати, в тому числі, і прийняттям власного основного закону. Центральна Рада УНР затвердила Конституцію 29 квітня 1918 року. Цей день, на жаль, став останнім днем існування Центральної Ради – вона була повалена гетьманом Української Держави Павлом Скоропадським. Апарат Скоропадського, в свою чергу, опублікував «Закон про тимчасовий державний устрій України» – установчий документ, в якому закладалися основи української державності.
Конституції - 25 років!
Конституції - 25 років!

Чотири радянські конституції – 1919, 1929, 1937 і 1978 років – залишаємо за межами короткого огляду, зважаючи на статус квазі-держави, якою була тогочасна Україна. Ті конституції були калькою кремлівських відповідників і з великим застереженням можуть вважатися основним законом держави.
Конституція України 1996 року, отже, є першою конституцією незалежної України, яка набула чинності.
Розгляд проекту відбувався в парламенті у першому читанні з 28 травня до 4 червня 1996 року, а в другому – за два тижні. Проте залишилися нерозглянуті статті, тож ухвалення основного закону відкладалося.
27 червня під тиском президента Леоніда Кучми парламент ухвалив постанову "Про процедуру продовження розгляду проекту Конституції України в другому читанні". Далі – безпрецедентний 24-годинний марафон, і 28 червня о 9 годині 18 хвилин Верховна Рада України ухвалила Конституцію!
Конституції - 25 років!

Наша теперішня Конституція, яка була прийнята в 1996 році, є однією з найдовших в світі.
[center]Конституції - 25 років!

В 2004 році відбулась конституційна реформа, коли Україна з президентсько-парламентської стала парламентсько-президентською. В 2010 році відбувся відкат Конституції до попередніх положень, але з абсолютно злочинною метою. В 2014 році на тлі конфлікту в Криму і війни на Донбасі, відбулося повернення до парламентсько-президентської форми.
Конституції - 25 років!
скачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Сентябрь 2021 (5)
Август 2021 (8)
Июль 2021 (3)
Июнь 2021 (7)
Май 2021 (11)
Апрель 2021 (4)

^