Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України

ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА: ФАКТИ

Категорія: Друга світова війна

ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА: ФАКТИ
ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА: ФАКТИ

1. Друга світова війна тривала 2194 дні. Воєнні дії відбувалися на територіях 40 країн світу.
2. Друга світова війна почалася 1 вересня 1939 і тривала до 2 вересня 1945, тобто 6 років і 1 день.
3. У Другій світовій війні брала участь понад 6о країна, у яких проживало 80 % всього населення планети.
4. Офіційно Другу світову не завершено й досі. Росія та Японія так і не підписали мирний договір.
5. Єдиною країною, яка брала участь у Другій світовій війні з перших і до останніх днів, є Британська імперія.
6. Найдовша битва Другої світової війни – Битва за Атлантику: 1939-1945 роки.
7. З 40 000 осіб, які служили на підводних човнах під час Другої світової війни, повернулося лише 10 000.
8. У березні 1938 року, ще до початку Другої Світової, Третій Рейх приєднав до себе Австрійську Республіку. Ця подія відома як Аншлюс.
9. 23 серпня 1939 року СРСР підписує з Третім Рейхом договір про ненапад. За тиждень Рейх за підтримки СРСР розпочне світову війну.
10. Радянський Союз вступив у світову війну за 17 днів після її початку, атакувавши слідом за Гітлером Польську республіку.
11. 30 листопада 1939 року СРСР напав на Фінляндію, розпочавши радянсько-фінську війну. За розв'язання війни СРСР виключено з Ліги Націй, тогочасного аналогу ООН.
12. 7 грудня 1941 року Японія раптовим нападом на американську військову базу на Гавайських островах Перл-Гарбор розпочала війну проти США.
13. Взимку 1943 року внаслідок нахабної операції командос Рейху звільнили з-під варти заарештованого дуче Беніто Мусоліні й частково повернули йому владу над Італією.
14. Після капітуляції Франції її союзниця Британія змушена атакувати французький флот, щоб той не дістався німцям. Внаслідок атаки загинуло понад тисяча французьких вояків і декілька британців.
15. 6 серпня 1945 року на японську Хіросіму, а за три дні на Наґасакі американцями скинуто атомні бомби. За два дні після того СРСР оголосив війну Японії.
16. У 1944 році у Варшаві спалахнуло найбільше за всю війну повстання проти німців. Радянські війська зумисно зупинили просування до Варшави, аби надати німцям змогу розправитись із польськими повстанцями.
17. 22 вересня 1939 року під час передачі німцями радянській адміністрації білоруського міста Берестя проведено спільний військовий парад частин Вермахту й Червоної Армії.
18. Японський офіцер Онода Хіроо протягом 30 років воював проти американців на Філіппінах, не знаючи про закінчення Другої світової війни й поразку у ній Японії.
19. 2 вересня о 9:02 за токійським часом на борту американського лінкора "Міссурі" підписано акт про беззастережну капітуляцію Японської імперії. Ця дата вважається кінцем Другої світової війни.
20. За декілька місяців після перемоги над Німеччиною у 1945 році прем‘єр-міністр Великобританії сер Вінстон Черчіль програв на виборах і полишив посаду, на якій привів Британію до перемоги.
21. Серед воюючих у Другій світовій війні країн найбільше перейшло воювати на сторону Німеччини громадян Радянського Союзу.
22. Кількість росіян, що воювали за Рейх, оцінюється у 400 тис осіб. Із росіян було сформовано понад 20 військових загонів, частин і підрозділів армії Рейху та його союзників.
23. Генерал Власов, який у складі Радянської Армії командував обороною Києва та Москви, у 1942 році потрапив у полон і перейшов на сторону Рейху, де очолив – «Русскую освободительную армию».
24. Президент США Франклін Рузвельт не дожив менше місяця до капітуляції Німеччини. Він помер у квітні 1945 року від крововиливу в мозок.
25. Після окупації Франції німецькими військами за наказом Гітлера угоду про перемир‘я було підписано в тому ж вагоні, у якому Німеччина підписала угоду про закінчення Першої світової війни, яку Гітлер вважав принизливою.
26. Бразилія довго утримувалась від військових дій, внаслідок чого у країні сформувалося прислів‘я «скоріше змія почне палити, аніж бразильский корпус потрапить на війну». І коли у 1944 році бразильці нарешті розпочали бойові дії, символом їхніх вояків стала кобра із люлькою у роті.
27. Замість Нагасакі американці планували скинути ядерну бомбу на місто Кокура. Але пілоти не змогли атакувати Кокуру через хмарність, і атакували запасну ціль – Нагасакі.
28. План атаки німців на Бельгію, Францію та Нідерланди випадково потрапив до рук бельгійців, коли пілот німецького літака із повним планом наступу заблукав і сів у Бельгії замість Німеччини.
29. Таємна організація, що об‘єднувала колишніх членів СС і мала за мету допомогти їм врятуватися від переслідувань, мала назву «ODESSA».
30. Останній з нацистських лідерів, Рудольф Гесс, помер у 1987 році у берлінській тюрмі, де відбував довічне ув’язнення за вироком Нюрнбергського трибуналу. 93-річного Гесса знайшли повішеним. Обставини цієї смерті досі не встановлені.

80 роковини початку Другої світової війни

Категорія: Друга світова війна

1 вересня 80 років тому почалась Друга світова війна - найкривавіша та наймасштабніша війна в історії людства.

Друга світова війна — найжорстокіша подія в історії сучасного світу. В неї було втягнуто 67 держав, 80 % населення земної кулі й тривала довгих 6 років. Вогняний смерч пронісся над величезними територіями Європи, Азії й Африки, охопив простори всіх океанів. ). Воєнні дії відбувалися на територіях 40 країн.
Загальні людські втрати у Другій Світовій оцінюються від 50 до 80 мільйонів осіб. Друга світова війна відзначилася численними масовими вбивствами та злочинами проти людяності, насамперед Голокостом, стратегічними килимовими бомбардуваннями та єдиним в історії військовим застосуванням ядерної зброї.[center]80 роковини початку Другої світової війни

Відзначимо, що в Україні під час Другої світової війни загинуло від 8 до 10 мільйонів людей, з них цивільного населення близько 5 млн, 2,2 мільйона було вивезено на примусові роботи до нацистської Німеччини, 10 мільйонів втратило притулок. Зруйновано понад 700 міст та селищ, майже 30 тисяч сіл.
Пам’ятаємо про страждання і трагедії, які принесла Друга Світова війна людству. Збережемо пам’ять про загиблих і закатованих у цій кривавій війні! Цей страшний злочин не повинен повторитися. Збережемо мир на всій Землі!
Докладніше про український вимір Другої світової війни ви можете прочитати у книгах, які знаходяться у фонді нашої бібліотеки

80 роковини початку Другої світової війни
За майже 80 років, що минули від завершення Другої Світової війни, чи дізналися ми всю правду про неї? Багато наших знань досі в полоні міфів, табу та пропаганди. У даній книжці - вибрані 50 сюжетів від 15 авторів. Робота істориків грунтується на довготривалих дослідженнях та опрацюванні розсекречених документів. Її результати свідчать: ці сюжети міф. Дізнайтеся про них і ви. В свій час Олександр Зінченко сказав про цю книгу: "Книжка "Війна і міф..." може "розмінувати" кілька десятків міфів про Другу світову війну, що існують у пострадянській колективній пам"яті та були побудовані на фальсифікаціях, маніпуляціях або замовчувані фактів.

80 роковини початку Другої світової війни
Книга американського історика Тимоті Снайдера. «Криваві землі» розкривають жахливі факти про масові вбивства у період із 1933 до 1945. Ця праця присвячена народам, які стали жертвами режимів Йосипа Сталіна та Адольфа Гітлера. Снайдер знаходить спільні риси між режимами Сталіна та Гітлера, а також говорить про те, що їх жертвами стало понад 14 мільйонів беззбройних чоловіків, жінок та дітей. «Нацистський і радянський режими перетворили людей на числа», — пише у «Кривавих землях» Тимоті Снайдер. Книга отримала багато схвальних відгуків серед науковців.

80 роковини початку Другої світової війни
У виданні висвітлюється широке коло питань одного з найбільш драматичних періодів історії України - періоду Другої Світової війни на території нашої держави. На основі критичного аналізу вже опублікованих матеріалів і нових масивів джерел, більшість з яких вперше вводиться до наукового обігу, подається сучасне бачення мобілізаційних і режимних заходів радянського керівництва, стратегічних і фронтових операцій на території України, політики німецької окупаційної влади, повсякденного життя цивільного населення в умовах нацистського режиму, боротьби партизанів та підпільників у тилу нацистських окупантів, діяльності самостійницьких інституцій, становища військовополонених, суспільно-політичних та соціокультурних процесів воєнної доби, стану радянської економіки в роки війни та у відбудовний період, з'ясовуються також долі жертв нацистських переслідувань, демографічні втрати українського народу в роки війни. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться минулим України

80 роковини початку Другої світової війни
[right].[right][/right]
[right][/right]
Спогади про Другу світову війну» – найвагоміший доробок відомого політичного і
державного діяча Вінстона Черчілля у царині літератури, за який він 1953 року
отримав Нобелівську премію. Аналізуючи перебіг Другої світової війни, а також усі її ключові події, Вінстон Черчілль подає напрочуд широку і детальну панораму останньої великої війни, яка охопила майже увесь світ. Зайве казати, що дуже багато акцентів у цій праці розставлені
геть інакше, ніж до цього звикло радянське і навіть пострадянське суспільство. Тому це видання буде особливо корисним не лише для вивчення подій і механізмів Другої світової війни, а й для кращого розуміння різниці в їхній інтерпретації, яка широким історично-культурним ровом і досі пролягає між російсько-радянським табором і рештою цивілізованого світу.

80 роковини початку Другої світової війни
У збірнику вміщено доповіді учасників Міжнародної наукової конференції "Співпраця СРСР і Німеччини у міжвоєнний період та під час Другої святової війни: причини та наслідки". що відбувалася у 2011 році. Видання адресоване фахівцям з історії і всім зацікавленим.

80 роковини початку Другої світової війни

Книгу присвячено суперечливим сторінкам минулої війни. Спираючись на новітню українську, російську, англо-мериканську та німецьку історіографію, автор прагнув дати відповіді на найактуальніші питання Другої світової війни та розкрити роль і місце України в подіях 1939—1945 років. Основну увагу приділено питанням, які зумовлюють широкий науковий і пізнавальний інтерес у сучасному українському суспільстві: справжні причини Другої світової війни, особливості таємної міжнародної дипломатії, трагедія і подвиг перших років війни, ціна великої перемоги, історичне значення перемоги над нацизмом, українці-герої, проблеми національного примирення, війна як історичний феномен. Видання розраховане на викладачів і студентів ВНЗ, учителів і старшокласників, а також на всіх, хто цікавиться новітньою історією України.Книга «Друга світова війна: український вимір»

80 роковини початку Другої світової війни

Книга «Кровавый век» посвящена ключевым событиям ХХ столетия, начиная с Первой мировой войны и заканчивая концом так называемой «холодной войны». Автор, более известный своими публикациями по логике и методологии науки, теории и истории культуры, стремился использовать результаты исследовательской работы историков и культурологов для того, чтобы понять смысл исторических событий, трагизм судеб мировой цивилизации, взглянуть на ход истории и ее интерпретации с философской позиции. Оценка смысла или понимание истории, по глубокому убеждению автора, может быть не только вкусовой, субъективной и потому неубедительной, но также обоснованной и доказательной, как и в естествознании. Обращение к беспристрастному рациональному исследованию не обязательно означает релятивизм, потерю гуманистических исходных позиций и понимание человеческой жизнедеятельности как «вещи среди вещей». Более того, последовательно объективный подход к историческому процессу позволяет увидеть трагизм эпохи и оценить героизм человека, способного защитить высокие ценности.

Друга Світова у творах сучасних авторів (Бібліографічний огляд літератури)

Категорія: Друга світова війна

Друга Світова у творах сучасних авторів
(Бібліографічний огляд літератури)

Друга Світова у творах сучасних авторів (Бібліографічний огляд літератури)

Тема Другої Світової війни – незвичайна тема... Незвичайна тому, що написано про війну так багато, що не вистачить цілої книги, якщо згадувати одні тільки назви творів. Незвичайна тому, що ніколи не перестане хвилювати людей, ятрячи старі рани і душу болем серця. Незвичайна тому, що пам’ять і історія в ній злилися воєдино. Сучасні молоді люди не знають і не хочуть війни. Але ж її не хотіли і ті, хто гинув, не думаючи про смерть, не знаючи того, що не побачать більше ні сонця, ні трави, ні листя, ні своїх дітей...
Події тієї жахливої війни знайшли свій відбиток у творчості багатьох письменників, особливо тих, хто був на фронті та чиє дитинство і юність опалила війна. З 1941 р. 440 літераторів стали на захист свободи нашої Батьківщини. Серед них О. Довженко, Ю. Збанацький, А. Малишко, П. Тичина, О. Гончар, Г. Тютюнник, Л. Костенко, О. Коломієць та багато інших. Полум’яні слова, які виходили з-під їхнього пера, були могутньою зброєю.
Звертаються до теми війни і сучасні письменники, показуючи важку долю людей, складні та трагічні колізії їхнього життя, породжені війною.
Ще тридцять років тому таке було годі й уявити. Але нині письменники намагаються це надолужити. І їм це вдається. Ціле сузір’я якісних історичних романів — вагоме тому підтвердження.

Жінки в роки Другої світової війни

Категорія: Друга світова війна

Жінки в роки Другої світової війни.
(Огляд періодичних видань)
Велика Вітчизняна війна… Страшна війна ХХ століття, пекуча рана, яка болить досі чи не в кожній родині в Україні. Воїни-переможці проявили чудеса героїзму, стійкості, мужності, билися за кожний клаптик рідної землі до останньої краплі крові, вистояли і перемогли. Для України ціна тієї перемоги жахлива – мільйони людських життів, зруйнована економіка. Кожен другий воїн поліг у боях, кожен другий з тих, хто залишився у живих, був поранений. Гоїлися рани, зростали повоєнні покоління… 71 рік тому земля нашої нині незалежної держави була звільнена від завойовників. Все менше залишається учасників, ветеранів війни. Честь їм і шана живим! Вічна слава загиблим! Хай не згасає пам’ять про героїв!

1939-1945 Памятаємо. Перемагаємо

Категорія: Друга світова війна

 

70 років минуло з часу проголошення перемоги над нацизмом у Європі. проте й досі з болем у серці ми пам’ятаємо страшні й важкі випробування, які перенесли під час війни наші батьки й діди.

У 2015 році Україна розпочинає традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі пам'яті та примирення.

8 ТРАВНЯ – ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ

9 ТРАВНЯ – державне свято ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ   У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ.

Хроніка визволення України

Категорія: Друга світова війна

            У ході загального контрнаступу Червоної армії з кінця грудня 1942 р. почалося звільнення України від німецько-фашистських загарбників. Першими на землю України вступили війська 1-ї гвардійської армії під командуванням генерала В. Кузнєцова, які 18 грудня 1942 р. вибили окупантів із села Півнівка Меловського району на Луганщині. Цього ж дня були визволенні й деякі інші населені пункти Меловського району.

Війна далека... Але память з нами

Категорія: Друга світова війна

 

                 Велика Вітчизняна війна... Пекуча рана, що болить досі чи не у кожній українській родині. Ті, хто був до неї причетний , проявляв чудеса героїзму, стійкості, мужності, б′ючись за кожен клаптик рідної землі, до останньої краплі крові. Вони герої Великої Вітчизняної, вистояли і перемогли. Серед них і наші земляки.Не  існує, напевне, в природі таких почестей , які дорівнювали  б  подвигам героїв. Але поки вони серед нас , найкраща річ - послухати та прочитати живе слово  їхнє.  Вашій увазі ми пропонуємо літературу про життя  наших ветеранів та їх спогади. 

                     Барнасюк Сергій Тихонович  - полковник залізничних військ . Боєць невидимого фронту. Воював у партизанах. Командир групи народних месників загону ім. Чапаєва.

Барнасюк С. Вічна пам′ять про патріотів Батьківщини / Сергій Барнасюк // Наше місто. - 2011. - 17 верес.(№33). - С.6. 

Барнасюк С.Т. Пам′ять буремних  років / С.Т.Барнасюк // Новий день. - 2012. - 22 верес.(№37). - С.2. 

Барнасюк С. Роздуми про майбутнє / Сергій Барнасюк // Наше місто. - 2010. - 25 червня (№24). - С.4.

Савицька Т.  Війна заради миру : (  С.Барнасюк) / Тетяна Савицька // Наше місто. - 2014. - 28 берез. - С.6.

Чуркіна А. Над вишнівськими ветеранами час не владен : ( С.Барнасюку - 91 рік) / Алевтина Чуркіна // Наше місто. - 2014. - С.2. 

 

                   Брати Гавриші. П′ятеро синів народилися в родині Івана та Параскової Гавришів, які мешкали в с. Лосинівка Ніжинського району на Чернігівщині.  Задля перемоги свої голови поклали брати Іван, Анатолій та Анастас Гавриші.  Після війни службу в армії продовжив їх брат - Павло Гавриш, , полковник, Герой Радянського Союзу.

Гавриш Павло Іванович // Вишневе - місто духовності та добра. - К.,2012. - С.80.

Мельник Б. А сини були, як соколи...Новий день. - 2002. - №34. - 24 серпн.

Мельник Б. Інвалід війни Федір Гавриш: "Районну газету читаю понад 60 років свого життя" / Борис Мельник // Новий день. - 2010. - 27 берез. - (№13). - С.4. 

Морозовський Р. Брати Гавриші // Наше місто. - 2006. - №34. 

Пікуль Є. Династія  залізничників // Наше місто. - 2005. - №37. - С.2.

 

                    Євченко Марія - учасник  ВВв

Дорошенко І.  Твої Люди, Вишневе: ( ветеран праці, учасниця війни, вишнівчанка Марія Євченко) / Іван Дорошенко // Наше місто. - 2013. - №40. - С.6. 

 

                   Кацан Іван Дмитрович- полковник.  Народився в с. Сеньківка Бориспільського району Київської області в сім′ї колгоспника.  1940 року після 10 класів пішов в Радянську армію - 160 артилерійський полк.  Брав участь у боях на правому березі Дніпра, форсував р.Ірпінь. Після війни продовжував службу в армії.

Мельник Б. Танкіст Іван Кацан перемогу зустрів у Берліні /Борис Мельник // Новий день. - 2010. - 8 травня (№19). - С.3.

Пам′яті  героя : (Іван Дмитрович Кацан, ветеран ВВв м. Вишневе) // Наше місто. - 2013. - 26 квіт. - С.7.

 

                   Маляренко Іван - учасник ВВв

Маляренко І.  Один шлях на двох - до Берліну / Іван Маляренко // Наше місто. - 2010. - 9 квіт. - (№13). - С.4. 

 

                    Назаренко Антон Григорович - учасник ВВв

Герої   війни на теренах Вишневого : ( Антон Григорович Назаренко, житель Вишневого, учасник війни )// Наше місто. - 2013. - 28 черв. - С.7. 

 

                   Норенко Михайло - ветеран ВВв

Станжур К.  Михайло Норенко : " Це були найяскравіші роки мого життя" : ( ветеран ВВв, житель м. Вишневе) / Крістіна Станжур // Наше місто. - 2013. - 1 трав. - С.6.  

 

                   Пономаренко Сергій- ветеран ВВв

Чуркіна А.  Рани війни не загоюються : ( у ветерана війни, вишнівчанина  Сергія Пономаренко) / Алевтина Чуркіна // Наше місто. - 2014. - 4 квіт. - С.7. 

 

                   Рижиков Тимофій Сергійович  народився в с.Богданівка Новосибірської області 15 квітня 1923 року.  В 17 років пішов добровольцем на війну. Після трьох  місяців навчання в Оренбурзькому кавалерійському училищі був направлений на фронт. Свій бойовий шлях розпочав під Сталінградом, в 1943 році звільняв Київ. За це отримав Орден Слави. Кавалер багатьох бойових наград.

До дня визволення Києва // Наше місто. - 2009. - 23 жовтня (№41). - С.9. 

" Кавалеристи, чекає Вітчизна на нас" // Наше місто. - 2009. - 30 жовтня (№42). - С.9. 

Рижиков Т. Сталінградська битва. Один епізод  / Тимофій Рижиков // Наше місто. - 2010. - 18 червня (№23). - С.9. 

Рижиков Т.  Сталінградська битва: початок кінця / Тимофій Рижиков // Наше місто. - 2010. - 26 берез. (№11). - С.4.

 

                    Тітов Василь Семенович  пішов на фронт у 21 рік. Під час війни був  одним із кращих льотчиків. Кількість взлетів - 2139.  Закінчив війну у Латвії. 

Заваліна К.  Василь Тітов : героїчне відлуння  війни : ( учасник війни ) / Ксенія Заваліна // Наше місто. - 2013. - 24 трав. - С.7.

 

                   Трохимець Ніна Панасівна - зенітниця. Воювала в складі зенітно-артилерійського полку .Пішла на війну в 17 років. коли повернулися в Україну радянські війська.  Старанно вивчала бойову техніку. Найдорожчою нагородою вважає відзнаку "Відмінник протиповітряної  оборони". Мала особисту зброю - карабін. 

Заваліна К.  Ніна Трохимець  - завзята та ініціативна :  ( жителька м. Вишневе, ветеран війни) / Ксенія Заваліна  // Наше місто. - 2013. - 14 червн. - С.6.

Зенітний жіночий полк // Наше місто. - 2010. - 26 лютого (№7). - С.4. 

Конельський А.  "Життя . мов терниста нива, але я його люблю..." / Анатолій Конельський // Наше місто. - 2010. - 27 серпня (№23) . - С.4. 

Куцак Н.  Ми пам′ятаємо героїв  Курської дуги: (зенітниця, вишнівчанка Н. Трохимець  побувала в місцях бойової слави у Бєлгородській обл.) / Наталка Куцак // Новий день. - 2013. - 27 лип. - С.5. 

 

                    Удовиченко Петро- учасник ВВв

Пікуль Є. Ми йшли у бій заради Перемоги : ( увічнено пам′ять учасника війни Петра Удовиченка м. Вишневе) / Євген Пікуль // Новий день. - 2013. - 30 лист. - С.11. 

 

                   Фурман Єлизавета- учасник ВВв

Щербакова Т.  90 років - подарунок від долі : ( Єлизавета Фурман - жителька м. Вишневе) / Тетяна Щербакова // Наше місто. - 2013. - 24 трав. - С.7. 

 

                    Чорний Олексій- учасник ВВв

Чуркіна А.  Ветеран Великої Вітчизняної війни Олексій Чорний  : ( м. Вишневе) святкує ювілей / Алевтина Чуркіна // Наше місто. - 2014. - 1 трав. - С.7. 

 

                  Юрченко Максим Петрович - народився в с. Черевки Оржицького району Полтавської області.  В 17 років був призваний до лав Радянської армії.

Максим Юрченко - людина загартована війною : ( вишнівчанин, ветеран ВВв) // Наше місто. - 2013. - 12 лип. - С.7. 

 

 

 

 

Книжкова виставка "Свято слави, свято честі, свято Перемоги"

Категорія: Друга світова війна

                  

Книжкова виставка "Свято слави, свято честі, свято Перемоги"

Архів новин

Сентябрь 2021 (4)
Август 2021 (8)
Июль 2021 (3)
Июнь 2021 (7)
Май 2021 (11)
Апрель 2021 (4)

^